Blog

Mevsim Geçişlerinde Cildin Nem Dengesini Nasıl Korumalı?

 

Cildimiz dış etkenlerle direk teması olan tek organımızdır. Bu nedenle sadece genetik ve içsel nedenler değil, çevresel faktörler de cildi yıpratabilir ve yaşlanma sürecini büyük ölçüde etkileyebilir. Mevsim geçişlerindeki ısı, nem, rüzgâr ve ultraviyole ışınları cildi olumsuz etkileyerek cildin nem dengesini değiştirebilir.

Yazın ısınan hava ve artan nem etkisi ile ciltte gözenekler açılır, cilt tipi ve cilt yaşına bağlı olarak sebum üretimi artar. Güneş ışınlarının negatif etkisi sonucunda da cildin dermis tabakası  ( kolajen ve elastin içeren katman) incelir ve hasara uğradığı için ciltte gevşemelere neden olur.

Ultraviyole etkisine bağlı lekeler oluşur, cilt daha yağlı fakat daha nemsiz bir hale gelebilir. İhtiyaç duyduğumuz nem oranı değişkenlik gösterebilir.  Yağ oranı düşük nem oranı yüksek ürünler böyle durumlarda kurtarıcımız olabilir. Yaz aylarında azalan kolajen ve genişleyen gözenekler için  Klavuu’nun Blue Pearlsation Serisi tam da cildin ihtiyaç duyduğu çözümleri sunuyor.

Yoğun nem içeriği ve hafif jel yapısıyla rahat ve kolay kullanabileceğiniz Marine Kolajen Krem; cildi ağırlaştırmadan nem duvarını tamir eder ve kolajen içeriği sayesinde güneşin azalttığı elastikiyeti geri kazandırır. Kırışıklıklarla mücadele eder, inci özü içeriği ile cildi parlatır, aydınlatır ve leke oluşumunu önler.

Özellikle, Marine Kolajen Tonik ile birlikte kullanıldığında gözenekleri küçültür. Marine Aqua Tonik okyanus suyu etkisi ile güneşin neden olduğu hassasiyeti ve tahrişi yatıştırır, mat cilt tonunu aydınlatır, parlak ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yazın bu ürünlerle denge sağlanırken, sonbaharın gelmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte fizyolojik bir süreç olarak cildin içerdiği su miktarı daazalmaya başlar. Bunun sonucunda yaz aylarında kullandığımız nemlendiricimizin artık cildimizi nemlendirmekte yetersiz kalmaya başladığını fark ederiz. Yazın terleme sonucunda doğal olarak nemlenen cilt için su bazlı nemlendiriciler yeterli olurken, yaz aylarının bitmesiyle birlikte artık nem içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olan ürünleri kullanma ihtiyacı duyarız. Hatta kullandığımız günlük nemlendiriciler yeterli gelmeyebilir. Bu durumda haftalık bakım maskeleri ve gece kullanılan uyku maskeleri de takviye olarak nem sağlar. Özellikle hyalüronik asit içerikli nemlendiriciler ciltte su tutabilmesi bakımından nemlendirme kapasitesi yüksek olan ve onarım sağlayabilen ürünlerdir.

Klavuu Marine Aqua Krem cildi derinlemesine nemlendirmek için hyalüronik asit ve kakao çekirdeği yağı içerir. İnci özleri sayesinde matlaşan donuk cildi canlandırır, parlatır. Cildi çevresel faktörlere karşı koruyarak onarır ve yeniden yapılandırır. Hassas ciltlerin de kullanabileceği bu özel krem, paraben benzofenon gibi cildinizi tahriş edebilecek maddelerden arındırılmıştır. Mevsim geçişlerinde ciltte azalan suyu cilde takviye ederek kırışıklıklarla mücadele eder. Marine Kolajen Aqua Tonik’le birlikte cildinizde pürüzsüz ve ferah bir etki bırakır.

Mevsim dönüşlerinde cildin yıpranmasını azaltmak için öneriler;

·  Bakımlı bir cildin olmazsa olmazı temizlikten geçer. Cilt tipinize uygun doğru bir temizleyici seçin ve sabah akşam cildinizi mutlaka temizleyin.

·  Isı değişimlerine bağlı olarak cildin üst tabakasında kalınlaşma olabilir. Bu durumun önüne geçmek için haftada 1-2 kez peeling yaparak ölü deri tabaklarını temizleyin.

· Makyaj için kullanılan ürünlerin yapısı mevsimine göre olmalıdır. Yazın cilt tipinize uygun hafif dokulu ürünler kullanın. Yoğun dokulu ürünler cildin nefes almasını engeller ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

· Cildimiz canlı bir doku olduğundan suya ihtiyaç duyar. Susuz kalan ciltte kuruma, çatlama, pullanma gibi olumsuzluklar oluşabilir. Bu duruma karşı su tüketiminizin yeterli olmasına dikkat edin.

· Cilt Yapısının onarılması için sağlıklı ve dengeli beslenmek de çok önemlidir. Sebze ve meyvelerde bulunan A, E, C vitaminleri cilt için gereklidir. Bu nedenle sebze  ve meyve tüketimini ihmal etmeyin. İçeriden koruduğumuz kadar dışarıdan da kaybedilen enerjiyi geri kazandıracak E ve C vitamin içerikli bakım ürünleriyle cildinizi destekleyin.

· Cildinizi yazın güneşin zararlı ışınlarından, kışın ise soğuk havanın yıpratıcı etkisinden korumak için, SPF içeren koruyucu kreminizi eksik etmeyin.

·  

Basit bir tanımla K-Beauty; Kore'nin az makyajlı ve sağlıklı bir ciltten gelen doğal güzellik algısını baz alarak üretilen Kore kozmetik ürünlerini kullanarak "Glass Skin" adı verilen cam gibi parlak ve canlı bir cilde ulaşmayı hedefleyen pigmentsiz, nemlenmiş ve makyaja bel bağlamayan kişiye özel bir bakım rutinidir.

 

Her cilt özel olduğundan Kore'nin güzellik felsefesinin odak noktasında, her insanın rutininin özgün olması gerektiği yer almaktadır. Bir üründen herkesin aynı derecede memnun kalması beklenemeyeceğinden, kullanılan ürünlerin içeriklerini bilmek  buna göre alışveriş yapmak cilt bakımınızın daha etkili ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

K-Beauty'deki en önemli şey tutarlılıktır. Cilt bakımı spora benzer. Bazı insanların hayalindeki vücut için haftada birkaç kez yarım saat çalışması yeterliyken bazılarının daha çok efor sarf etmesi gerekmektedir. Cilt bakımında hedefe ulaşmak da aynen böyledir.

 

"Kore Kozmetiği” isminden dolayı sizi yanıltmasın. Gerek cilt bakım felsefesi ve gerekse ürün konsepti açısından Kore Kozmetiği ırk ve cinsiyet gözetmeksizin bütün ciltler içindir. Koreliler de diğer insanlarla aynı cilt problemleriyle yüzleşir. Ürün seçerken dikkat etmeniz gereken tek nokta cilt tipinizi (kuru, hassas, karma, yağlı vs.) iyi bilmektir. Bunun dışında cilde özen göstermek Kore'de kişisel bakımın başında geldiğinden, cilt bakım ürünleri hem kadınlar hem erkekler için ortak amaçla üretilmişlerdir.

 

Kore kozmetiğini Batı kozmetiğinden ayıran ve bu kültürün kavram olarak dünya kozmetik literatürüne kazandırdığı belirli ürün çeşitleri mevcuttur. Bunların ilki Essence adını verdiğimiz, ince yoğunluktan kalın yoğunluğa kadar birçok çeşidi bulunan ve cildi neme doyurup tazeliğini korumasını sağlayan solüsyonlardır. Yine aynı şekilde kıvam ve içindeki besleyici, onarıcı etkenlerin yoğunluğuna göre adlandırılan Serum ve Ampul ürünleri de bu gruptandır. Serum, Essence ürününe göre daha yoğun kıvama ve daha fazla besleyici özelliğe sahip iken, Ampul ise direkt ciltteki sorunlu bölgeye uygulanan hem besleyici hem de onarıcı etkiye sahip olan üründür.

 

 

K-Beauty dünyasına ait diğer bir ürün ise Kağıt Maske’dir. İlk olarak Kore'de üretilip daha sonra tüm dünyaya yayılan bu maskeler farklı içerikleri denemek için fiyat açısından en uygun seçenektir. Uygulama sıklığında bir limit bulunmayan ancak genellikle haftada 2-3 kez kullanılan bu kağıt maske ürünleri, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilt için 5 günlük kürler halinde de uygulanabilir.

 

Son olarak, ana vatanı Avrupa olsa da, Güneş Kremleri (Sun Screen ) K-Beauty dünyasında çok önemli bir yer tutar. Güneş kremleri erken yaşlanma ve cilt kanserinin etkilerini en aza indirdiğinden, her fırsatta mutlaka güneş kremi kullanılması gerektiğini vurgulayan Koreliler küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığının yanında düzenli olarak güneş kremi kullanmayı da neredeyse alışkanlık haline getirmişlerdir. 

 

K-Beauty anayasasına göre, güneş ışınları sadece güneş altında değil, bulutlu havada da bulutları aşarak cilde nüfuz ettiğinden, yılın 365 günü yaz kış demeden güneş kremi kullanılmalı ve iki saatte bir tazelenmelidir.

 

Yukarıda saydığımız bütün bu ürün ve kurallar, K-Beauty’nin özünü oluşturur ve en temel bakım rutini olarak cildin temizlenmesi, toniklenmesi, serum ve essence ile beslenmesi, nemlendirilmesi ve nihayet güneş korumasının yapılarak uygulamanın tamamlanması esasına dayanır. Bu rutin içerisinde göz çevresinin ayrı olarak bakımının yapılması ve buna uygun ürünlerin kullanılması önemlidir.

 

Ve nihayet bu bakım rutininin belli bir disiplin içinde ve sürekli yapılması, sağlıklı, doğal ve Korelilerde olduğu gibi yaşa göre daha genç görünen bir cilde sahip olmanın en önemli faktörüdür.

Yükleniyor...